Starówka w Wolinie (18)

Niemalże dwa lata później niż pierwotnie zakładano w Wolinie blisko Katedry rosną pierwsze budynki hucznie zapowiadanej starówki. Czy rewitalizacja terenów przy wolińskiej kolegiacie faktycznie była wyczekiwana przez mieszkańców? Kto najbardziej skorzystał na możliwości wybudowania się na atrakcyjnych terenach? Okazuje się, że wystarczy przyjrzeć się tablicom budowy, aby znaleźć odpowiedź na te pytania.

– Myślę, że nie miną 4 miesiące a zaproszę Pana na uroczyste przecięcie wstęgi. Do tego czasu powstanie, co najmniej 6 czy 8 obiektów.mówił 2 stycznia 2012 roku w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Eugeniusz Jasiewicz.

Pod koniec ubiegłego roku na terenie położonym blisko wolińskiej kolegiaty z kopyta ruszyły prace związane z rewitalizacją historycznej zabudowy Wolina. Wydzielono 22 działki, na których włodarze chcą odtworzyć całą zabudowę zgodnie z makietą otrzymaną z muzeum w Greifswaldzie. Elementem kwartału będzie m.in. siedziba Biblioteki publicznej dla Wolina i mieszkańców gminy. Koszt inwestycji to prawie 3 mln zł. Minister Kultury dołoży do tego 1,85 mln zł.

Starówka w Wolinie (17)

Rządzący Wolinem ogłosili pełen sukces. Oto wbrew narzekaniom malkontentów ruszyła szumnie zapowiadana budowa. Tylko, czy te budynki są mieszkańcom faktycznie potrzebne? Czy na nieruchomości w tym miejscu jest faktycznie tak wielki popyt… proszę sprawdzić, kto tak naprawdę się tam budujepodpowiada jeden z naszych Czytelników pragnący zachować anonimowośćCzy faktycznie w Wolinie nie ma innych potrzeb jak biblioteka za ponad milion złotych? Od listopada 2012 roku burmistrz mówi o utworzeniu strefy ekonomiczno-przemysłowej jako szansy dla gminy, zamiast tego mamy osiedle, w którym budują się urzędnicy?

Zgodnie z sugestią naszego Czytelnika udaliśmy się na miejsce. Na terenie budowy w ciągu dnia praca posuwa się w imponującym tempie. W górę wystrzeliły trzy budynki położone od siebie w odstępie kilkunastu metrów, jednak nie to zwróciło naszą uwagę. Już po chwilowej analizie obowiązkowych tablic informacyjnych rzuciło nam się w oczy zupełnie coś innego.

Starówka w Wolinie (4)

Pierwszy z lokali znajdujący się kilkanaście metrów od biblioteki jest budowany przez Danutę Augustyniak, Krzysztofa Koniecznego i Marka Zająca. Co ciekawe kierownikiem budowy jest… Zbigniew Augustyniak – kierownik Referatu Budownictwa, Infrastruktury i Ochrony Środowiska w wolińskim magistracie, prywatnie… mąż Danuty Augustyniak.

Kolejne budynki budowane są po przeciwległej stronie od biblioteki. Budowę jednego finansuje biuro rachunkowe, natomiast w przypadku kolejnych inwestorami są… Ewa Jasiewicz córka burmistrza i Paweł Banaszkiewicz – świeżo upieczony sekretarz, powołany niezgodnie z prawem. Także i tutaj kierownikiem obydwu budów jest… Zbigniew Augustyniak z wolińskiego magistratu.

Starówka w Wolinie (11)

Na kolejnych dwóch działkach wylano już fundamenty, jednak nie wiadomo, kto jest inwestorem, gdyż brakuje tam tablic budowy, które są wymagane Prawem budowlanym. Z kolei przy jednej z wydzielonych działek, na której budowa jeszcze się nie rozpoczęła znajduje się banner informujący o możliwości nabycia nieruchomości. Na pozostałym terenie w zasadzie nic się nie dzieje. Przeczy to stwierdzeniom o olbrzymim zainteresowaniu możliwością budowy w tym miejscu. Po pobieżnej analizie placu budowy nie jesteśmy już tacy pewni, czy faktycznie lokale znacząco wpłyną na poprawę sytuacji bytowej zwykłych mieszkańców. Ponadto w ocenie osób, z którymi udało nam się porozmawiać na miejscu, budynki są przynajmniej o jedną kondygnację za wysokie.

kamienskie.info