Głosowanie fot. kamienskie.info

Potwierdziła się informacja Radia Szczecin sprzed czterech dni – Stefan Oleszczuk będzie kandydatem na prezydenta Szczecina. Polityk z Kamienia Pomorskiego wystartuje w jesiennych wyborach z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. W sobotę w Szczecinie ogłosił to lider partii Janusz Korwin-Mikke. Wraz ze Stefanem Oleszczukiem spotkali się z mieszkańcami Szczecina w sali wykładowej wydziału Budownictwa i Architektury ZUT.

Stefan Oleszczuk mówił o swojej wizji Szczecina. Zdradził także hasło rozpoczynającej się niebawem kampanii – „Gmina minimum”.

Gmina, która jest bogata bogactwem mieszkańców Szczecina, a nie bogata bogactwem urzędów i budżetów. Będzie to kampania nacechowana walką z okupacją stolicy, która ogranicza władzę samorządów – grzmiał Stefan Oleszczuk. Powtórzył też sformułowanie, którym często posługują się szczecińscy politycy – o konieczności wykorzystania położenia miasta. O upadku stoczni szczecińskiej powiedział: – Jeżeli coś ma się stać, to lepiej, żeby stało się szybciej niż później, wtedy prędzej można zacząć działać. 

Jakie są założenia przyszłego programu Stefana Oleszczuka?

– Przede wszystkim zaoszczędzenie, obniżenie podatków i opłat lokalnych, co spowoduje ruchy gospodarcze. W Szczecinie będzie coraz więcej firm, coraz więcej pracy, zysków – mówił polityk.

Przyszły kandydat KNP jest wyjątkowym optymistą, jeśli chodzi o swój wynik wyborczy. Zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, jak widzi swoje szanse na prezydenturę, odparł:

– Wszystko wskazuje na to, że będzie niespodzianka w Szczecinie i wejdę do drugiej tury. Wtedy wszystko jest możliwe, ponieważ moje zdolności koalicyjne są na tyle szerokie, że może się zdarzyć, że po wejściu do drugiej tury wyborów dostanę poparcie wszystkich innych ugrupowań, które nie poprą mojego konkurenta.

Przez „wszystko jest możliwe” Stefan Oleszczuk rozumie nawet koalicję z SLD.

Stefan Oleszczuk to były burmistrz Kamienia Pomorskiego i były starosta powiatu kamieńskiego. Działał w Unii Polityki Realnej. Stefan Oleszczuk nie wierzy w globalne ocieplenie, uważa, że w strukturach Unii Europejskiej istnieje grupa, która celowo hamuje jej wzrost gospodarczy. Nie kryje się z tym, że jest przeciwnikiem integracji europejskiej. W ostatnich wyborach do europarlamentu był „jedynką” na liście KNP w 13. okręgu. W wyborach na prezydenta Szczecina będzie się musiał zmierzyć z Małgorzatą Jacyną-Witt, Dawidem Krystkiem z SLD, Arturem Szałabawką z PiS i najprawdopodobniej z urzędującym Piotrem Krzystkiem. Na razie nie wiadomo, kogo wystawi Platforma Obywatelska.

Na konferencji był także Janusz Korwin-Mikke, który oddał głos Stefanowi Oleszczukowi. Sam wspomniał jedynie o głośnej obecnie sprawie aneksu do raportu o WSI. Stefan Oleszuk kilka razy po swoich rządach ubiegał się o fotel burmistrza Kamienia Pomorskiego. W 2002 roku otrzymał 174 głosy, w 2010 roku 217 głosów.

kamienskie.info / źródło:
Radio Szczecin, szczecin.gazeta.pl