Joanna Kudłaszyk, prezes Stowarzyszenia Archeozdroje

Aleksandra Miodońska, wiceprezes Stowarzyszenia Archeozdroje

Rada Miejska w Międzyzdrojach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy działki na okres 15 lat ze Stowarzyszeniem Archeozdroje. O sprawie informowaliśmy w ubiegłym roku, przypomnijmy na półhektarowej niezagospodarowanej do tej pory działce, nad jeziorem Wicko Wielkie w Lubinie w okolicach portu rybackiego ma powstać historyczna osada.

Projekt został przygotowany w wyniku wcześniejszych decyzji radnych. Na sesji 28 stycznia radni przyjęli wniosek o wystąpieniu do Stowarzyszenia w sprawie przedstawienia wpisu do KRSu oraz harmonogramu z podziałem na czasowe okresy realizacji inwestycji, źródła finansowania. Otrzymaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, radni wypracowali stanowiska na komisjachpoinformował przewodniczący Jan Magda.

Komisje wyraziły zgodę na 15 letni okres dzierżawy z zastrzeżeniem, że przedstawiony przez członków Stowarzyszenia harmonogram prac zostanie załączony do umowy, a niewywiązywanie się z niego spowoduje jej rozwiązanie.

Przed Państwem niełatwa droga, ale pewnie my jako gmina będziemy pomagali na tyle, na ile będziemy moglizapewnił Leszek Dorosz.

Decydujące będą pierwsze dwa lata. W tym okresie, zgodnie z przedstawionym harmonogramem stowarzyszenie Archeozdroje zobowiązało się uzyskać wszelkie niezbędnych dokumenty, pozwolenia, dotacje oraz przeprowadzić konsultacje specjalistyczne, czy podjąć rozmowy na temat wykorzystania działek. W tym czasie mają także rozpocząć się prace terenowe, tj. niwelacja terenu, ogrodzenie go, budowa szkutni, ustawienie szałasów.

Docelowo na powierzonej przez Radę działce mają powstać repliki chat słowiańskich, łodzi i sprzętu rybackiego. Ekspozycja w założeniu obejmować będzie okres od neolitu do XV wieku. Wioska rybacka zaskoczy nas także smakami regionu, które będą odtworzone na podstawie wiedzy historycznej na temat uprawianych ziół, typu gleby i uprawy roślin czy wymian handlowych.

kamienskie.info