Straż Miejska / Fotoradar

Milion złotych, tyle miała zarobić  Straż Miejska w Kamieniu Pomorskim w 2013r. Takie założenie przedstawił  radnym  burmistrz Bronisław Karpiński w 2012 roku na sesji budżetowej. Do kasy gminy w ubiegłym roku wpłynęło jednak niewiele ponad 46% planowanej kwoty.

Na kwotę miliona złotych miały się składać grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych w kwocie 700tys. złotych oraz od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych 300tys. zł. Wówczas, ponad rok temu, radny gminy Jacek Golusda  podchodził do założeń burmistrza bardzo sceptycznie.

To założenie jest mało realne, przyjmijmy, że strażnicy pracują 200 dni w roku, proszę podzielić 1mln złotych przez ten okres. Albo strażnicy od rozpoczęcia do zakończenia pracy każdego dnia, będą biegać i wlepiać ludziom mandaty, albo planuje pan powiększenie jednostkiargumentował radny Jacek Golusda.

Dzisiaj widać, że radny Golusda miał rację. Mieszkańcy postanowili się też pilnować w miejscowości Jarzysław i nie przekraczać prędkości, by nie płacić mandatów, bo do kasy gminy wpłynęło 462 tys. zł, a to fotoradar miał być głównym źródłem dochodów.

Straż Miejską powołano pod koniec lutego 2012r. głosami radnych koalicji burmistrza. W czerwcu tego samego roku za blisko 200tys. zł gmina Kamień Pomorski zakupiła fotoradar. Rata miesięczna wynosi 2800zł. Aż siedem miesięcy zajęła jego instalacja w Jarzysławiu. Rozpoczął swoje działanie w lutym 2013 roku.

Koszt instalacji i jego utrzymanie w 2013 roku zamyka się w kwocie ponad  80 tys. zł. Tyle kosztowała opłata czynszu leasingowego, serwis oprogramowania, zamontowanie masztu oraz drukarka.

Na koszt funkcjonowania Straży Miejskiej w 2013 roku oprócz wydatków na  instalację fotoradaru składają się też wydatki na bieżące utrzymanie w tym na wynagrodzenia pracowników w wysokości 264 tys. zł. Łączny koszt działalności Straży Miejskiej  w ubiegłym roku to  ponad 415 tys. zł.

kamienskie.info