Taka okazja może się już nie przytrafić maleńkiej gminie Świerzno. Przed tamtejszą Radą Gminy decyzja w sprawie generalnej modernizacji sprzętu nie jednej, a dwóch jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jeżeli radni zdecydują się przeznaczyć 400 tys. złotych, już w listopadzie zarówno OSP Świerzno, jak i OSP Gostyń będą dysponować nowymi wozami bojowymi!

Mowa tu o średnim samochodzie ratowniczo – gaśniczym przeznaczonym dla strażaków z OSP Gostyń. Ma on kosztować około 800 tys. złotych. Z tej sumy 50% ma wynieść dofinansowanie zewnętrzne. Pierwotnie wśród 17 samochodów, które w tym roku miały trafić do lokalnych ochotniczych straży w naszym województwie, był jeden przeznaczony dla OSP Świerzno. Jak to się stało, że druga OSP z tej samej gminy ma na to szanse?

– Jedna z gmin zrezygnowała z zakupu samochodu. Komendant Wojewódzki uzyskał rezerwę w wysokości 300 tys. zł. 13 czerwca potwierdzono, że pieniądze są do wzięcia na gminę Świerzno. Zaproponował mi to z pytaniem czy gmina jest skłonna partycypować kwotą 400 tys. zł. Przed Radą stoi decyzja, macie projekt uchwały o przeznaczeniu środków. Po dokładnej analizie, na skutek różnych zmian te środki się znalazły bez zaciągania kredytu. Przed Wami jest decyzja, bo dziś jest 300 tys. zł a nie wiadomo czy będą takie środki w przyszłym roku – zaznaczył Krzysztof Atras.

Jeżeli Radni zagłosują „za”, samochód pojawił się w Gostyniu do końca listopada.