asp. sztabowy dr Marek Łuczak i dyrektor Grzegorz Kurka prezentują odzyskane eksponaty

asp. sztabowy dr Marek Łuczak i dyrektor Grzegorz Kurka prezentują odzyskane eksponaty

Dzięki sprawnym działaniom Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, oraz współpracy zachodniopomorskiej i śląskiej Policji, w Katowicach udało się funkcjonariuszom odzyskać dwie granitowe figurki, których historia może sięgać czasów romańskich. Zabytki niosące za sobą wielką wartość historyczną zostały wczoraj, w konwoju przewiezione do Kamienia Pomorskiego.

To niecodzienne wydarzenie, jedyne tego typu na skalę ogólnopolską. Po długotrwałych poszukiwaniach udało się uzyskać i przywrócić niezwykłe eksponaty dla Kamienia Pomorskiego. Obecnie przez specjalistów, poszukiwane są analogie dla tych eksponatów w całej EuropiePodkreślił archeolog Grzegorz Kurka.

Figurki

Figurki pochodzą z Kamienia Pomorskiego. Zostały wykonane z granitu i jak podkreślają specjaliści bardzo trudno było uzyskać kształty. Zachodzi domniemanie, iż mogą być przedstawieniem kultowych idoli. Specjalista od minerałów stwierdził, że wykonane są z kamienia polodowcowego.

Są to dwie postacie figuralne, pochodzą najprawdopodobniej z czasów romańskich lub okresu wcześniejszego sięgającego nawet dwa tysiące lat. Nie ma drugich takich eksponatów w Polsce. Pochodzą z terenów Kamienia Pomorskiego. Dla ludzi, którzy zajmują się historią regionu jest to bardzo wartościowa rzeczpodkreślił asp. sztabowy dr Marek Łuczak.

kamienskie.info