18

Sołectwo Recław już na stałe wpisało Święto Kaszy do kalendarza swoich imprez. W tym roku po raz czwarty gościło sołectwa z terenu całej gminy Wolin, które mogły się pochwalić umiejętnościami kulinarnymi. Na stoiskach królowała oczywiście kasza i to w najróżniejszej postaci: deserów, przystawek, dań głównych.

Nie wszyscy wiedzą, że kasze od wieków używane były jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego, rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji. O ich walorach smakowych z pewnością nie trzeba już będzie przekonywać uczestników i degustatorów potraw zaprezentowanych podczas imprezy w Recławiu.

Ogromnym kunsztem, wyczuciem smaku i innowacyjnym zastosowaniem kaszy w kulinariach wykazały się wszystkie sołectwa, które odpowiedziały na zaproszenie sołectwa Recław i wzięli udział w Święcie: Dobropole, Kodrąbek, Chynowo, Troszyn, Ostromice,  Skoszewo, Laska, Kodrąb, Zagórze, Koniewo, Jarzębowo, Dargobądz, Ładzin oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie i Koło Gospodyń Wiejskich Ostromice. W czołówce uplasowało się sołectwo Zagórze (I miejsce), Troszyn (II miejsce), Skoszewo (III miejsce).

Komisja konkursowa w składzie: Iwona Jama (przedstawiciel sołectwa Recław), Małgorzata Klimkowska (przedstawiciel sołectwa Recław), Wanda Peplińska (mieszkanka Wolina), przewodniczący jury Arkadiusz Masiukiewicz (właściciel restauracji), Renata Pociej (właścicielka restauracji) nie miała łatwego zadania.

W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, zastępca Burmistrza Ryszard Mróz z małżonka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czesław Zieliński, radni Krzysztof Rudkowski i Wiktor Nowak, sekretarz Gminy Paweł Banaszkiewicz. Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Wolińskiej reprezentował przewodniczący Franciszek Jamrożek z Zarządem. W imprezie nie zabrakło oczywiście mieszkańców Recławia, Gogolic, Wolina.

Artystyczną oprawę, zapewnili Kabaret „BRYZA” Międzyzdroje oraz Kapela Ostromice i zespół Kalibabki. Zapowiada się, że Święto Kaszy będzie miało swoją kontynuację w latach następnych. Dziękuję wszystkim mieszkańcom sołectwa Recław za dużą pomoc w organizacji Święta Kaszy.