dsc03763

Gmina Świerzno zakończyła realizację projektu poprawy efektywności energetycznej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkola w Świerznie. Inwestycja kosztowała 1,85 mln złotych z czego dotacja wyniosła aż 80% czyli 1,48 mln złotych.

dsc03780

Zbyt wysokie koszty utrzymania, oczekiwania mieszkańców gminy oraz konieczność ograniczenia zanieczyszczania środowiska to główne powody, które przyświecały samorządowi przy realizacji inwestycji. Głównymi założeniami była modernizacja Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Przedszkola w Świerznie. W ramach prac zmodernizowano instalacje ciepłej wody, wymieniono stolarkę okienną, docieplono ściany itp. Cały proces od złożenia wniosku do zakończenia inwestycji wyniósł trzy lata.

dsc03758

Wykorzystaliśmy 80% środków na inwestycje. Kwota jaka nam pozostała to około 200 tys. złotych. Uzyskaliśmy zgodę na wykorzystanie oszczędności przetargowych na docieplenie dachu i ścian hali sportowej w Świerznie. Projekt zamknie się więc kompleksowo na wszystkich obiektach. Oszczędności są już widoczne – podkreślał Krzysztof Atras.

dsc03772

Wójt nie ukrywa, że oszczędności w zakresie ogrzewania i energii elektrycznej mogą być znaczne. To jednak nie koniec, gdyż Gmina ma w planach jeszcze uzyskanie środków na panele fotowoltaiczne, które mogłyby zostać zainstalowane na hali.