imagecr.php

W środę, 9 kwietnia, odbył się kurs instruktorko-metodyczny związany z eksploatacją uzbrojenia. Jego uczestnikami były osoby, które odpowiedzialne są za obsługę wyrzutni ładunków wydłużonych dużych oraz samych ładunków. Obejmował szkolenie teoretyczne oraz część praktyczną.

imagecr.php2

Podczas teoretycznej części szkolenia zrealizowano cykl wykładów. Przypomniano w ich treści dane techniczne i eksploatacyjne ładunku wydłużonego dużego (ŁWD 100/5000) oraz jego wyrzutni. Szczególną uwagę zwrócono także na zasady bezpieczeństwa. Część praktyczna obejmowała załadunek ładunku wydłużonego na pokład okrętu oraz przygotowanie do strzelania. Ostatnim etapem kursu było szkolenie na morzu. Na pokładzie ORP „TORUŃ”, na poligonie morskim w rejonie Zatoki Pomorskiej, wykonane zostało strzelanie ćwiczebnym ładunkiem wydłużonym. Wykonane zadanie poddane zostało później analizie. Kurs taki odbywa się raz w roku i organizowany jest w celu utrzymania poziomu wiedzy i umiejętności osób funkcyjnych, odpowiedzialnych za obsługę tego typu uzbrojenia oraz zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas jego eksploatacji. Szkolenie przygotował i przeprowadził kmdr por. Lucjan Mazur – Szef Inżynierii Morskiej dowództwa 8.FOW.

imagecr.php4

Wyrzutnie ładunków wydłużonych dużych (WŁWD) służą do wykonywania przejść w zagrodach minowych. Znajdują się one na pokładach okrętów transportowo-minowych.

źródło:
8 FOW