mam_haka_na_raka

Grupa o nazwie „Biolożki z Kamienia”, jako uczennice ZSP im. Stanisława Staszica bierze udział w konkursie „Mam haka na raka”. Jest to ogólnopolski program dla młodzieży, którego zadaniem jest zaangażowanie młodych ludzi do kształtowania postaw dorosłych Polaków jak i również prowadzenie działań edukacyjnych.

W swojej szkole na ten czas prowadzimy prelekcje dotyczące nowotworu 7 edycji, a dokładnie chłoniaka. Naszym pragnieniem jest także zachęta ludzi do badań profilaktycznych w celu zadbania o własne zdrowie jak i zdrowie bliskich lub wczesnego wykrycia choroby układu chłonnego.

Chłoniaki są to choroby nowotworowe, w których następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu limfatycznego (chłonnego).

Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała, na przykład szyi, pach lub pachwin. U niektórych osób występują dodatkowe objawy, mające związek z rodzajem chłoniaka. Objawy mogą obejmować:

– znaczna utrata wagi w krótkim czasie, której nie można wyjaśnić w żaden sposób (zmiana diety, wzmożona aktywność)
– dręczące nocne, zlewne poty
– wysoka temperatura – niepowiązana z żadną infekcją czy chorobą
– kaszel, problemy z przełykaniem lub duszność.

ZSP im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim bierze udział jako jedyna szkoła w tym mieście. Program MAM HAKA NA RAKA pomoże zwalczyć nam chłoniaka.

źródło:
Uczennice ZSP im. Stanisława Staszica