Szanowni Mieszkańcy, Szanowni Goście Gminy Dziwnów. Bardzo nas cieszy fakt, że w okresie zimy (a szczególnie mrozów) myślicie o dokarmianiu ptaków. To bardzo szlachetne (także w odniesieniu do innych zwierząt) i bez wątpienia zasługuje na uznanie. Rzecz jednak w tym, aby dokarmiać w taki sposób, który dla wybranego gatunku zwierząt jest właściwy i nie przynoszący szkód.

A zatem – łabędzie i kaczki można dokarmiać (ale nie jest to niezbędne dla ich przeżycia) tylko w okresach silnych mrozów, gdy powierzchnia wody skuta jest lodem przez kilka, kilkanaście dni. Ptaki nie mają wówczas dostępu do naturalnego pokarmu, jakim są rośliny wodne. Nie należy dokarmiać ptaków chlebem – spożywany przez długi okres wywołuje u nich schorzenia układu pokarmowego, które prowadzą do ich osłabienia, a konsekwencji zamarzania. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także bardzo poważnych chorób, takich jak: kwaśnica żołądka czy anielskie skrzydło.

Chleb zawiera ponadto sól, która zaburza gospodarkę wodną organizmu ptaka, co może prowadzić do jego śmierci. Ponieważ łabędzie i kaczki są głównie roślinożercami, można im podawać wyłącznie pokarm roślinny. Naturalnym pożywieniem łabędzi i kaczek są wodne rośliny, małże, ślimaki oraz larwy owadów. Ptaki karmimy zbożem, otrębami lub płatkami owsianymi, kaszą oraz surowymi bądź gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi warzywami.

Ptaki lubią ziarna kukurydzy, płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż – gotowane i osuszone. Pokarm wykładamy tylko w takiej ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast – jeżeli wyłożymy go za dużo karma spleśnieje lub zamarznie i spożyta przez ptaki może im zaszkodzić. Normalnie ptaki przygotowują się do przetrwania zimy przez nagromadzenie dużych zapasów tłuszczu pod koniec lata i jesienią. Jest on zużywany przez ptaki w czasie niesprzyjających warunków zimą. Zagrożenie dla tych ptaków stanowi nieodpowiedzialne działanie ludzi, dokarmiających łabędzie i kaczki przez cały rok, co prowadzi do rozwoju niekorzystnych zwyczajów wśród tych ptaków (nie odlatują na zimę, nie boją się ludzi, nie szukają same pokarmu).

Informację przygotował
Inspektor ds. zieleni miejskiej i estetyzacji
UM Dziwnów
Piotr Roczniak