Kitesurfing

Brak możliwości uprawiania niektórych sportów wodnych na Zalewie Kamieńskim? To jeden z możliwych scenariuszy jaki szykują mieszkańcom Kamienia Pomorskiego urzędnicy z Urzędu Morskiego w Szczecinie. Wśród zidentyfikowanych zagrożeń jakie rzekomo generują sporty wodne są m.in. kitesurfing, windsurfing, skutery wodne, jachty i inne powodujące płoszenie ptaków w miejscach żerowania i odpoczynku. Sytuacja jest o tyle absurdalna, że wedle założeń dopuszczalne będzie poruszanie się łodziami motorowodnymi o mocy silnika do 10kW.

Wszystko w związku z projektami planów ochrony dla obszarów Natura 2000. Założenia do projektu powstały na bazie konsultacji przygotowanych przez firmę Eco-Expert na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Ostateczne projekty zostaną z końcem roku przesłane Ministrowi Środowiska, który rozpocznie postępowanie legislacyjne, związane z konsultacjami międzyresortowymi oraz ponownymi konsultacjami społecznymi.

Urzędnicy zapewniają, że projekt nie przewiduje całkowitego wprowadzenia zakazów dla uprawiania sportów wodnych. Plan ochrony ma jedynie za zadanie uporządkować i wyznaczyć ramy bezkonfliktowego korzystania z akwenów, z zachowaniem równowagi między ochroną środowiska a interesem człowieka w tych obszarach.

Przeprowadzone dotychczas badania stwierdzają miejsca występowania ptaków a nie wpływ kitesurfingu i windsurfingu na ich siedliska w obecnym natężeniu. Wedle naszej wiedzy nie został przeprowadzony monitoring środowiskowy ani procedura oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko a zagrożenie zostało zidentyfikowane jako „potencjalne”, więc jesteśmy mocno zaniepokojeni próbą wprowadzenia zakazu bez ku temu podstaw. Martwi nas również fakt, że planowany zakaz dotyczy uprawiania wszelkiego rodzaju surfingu a jest zezwolenie na poruszanie się łodziami motorowodnymi o mocy do 10kW – tłumaczy Leszek Źródlewski, autor petycji sprzeciwiającej się planom urzędników. – Kitesurfing to ekologiczny sport uprawiany na akwenach Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego i rzeki Dziwny od ponad 10 lat. Wykorzystuje naturalne źródło napędu jakim jest wiatr. Nie tworzy hałasu. Nie zanieczyszcza powietrza spalinami ani wody wyciekami paliwa. Sprzęt jest delikatny, dlatego każdy kitesurfer dba o usuwanie śmieci i wyjątkowy porządek w miejscu startowania latawców. Kitesurferzy, w porównaniu do innych użytkowników wody, wyjątkowo często pomagają żeglarzom, wędkarzom, plażowiczom, pływającym wpław oraz zwierzętom w potrzebie, ratują im życie lub alarmują odpowiednie służby ratunkowe.

Kilka dni temu powstała specjalna strona na której można poprzeć petycję w sprawie zakazu uprawiania kitesurfingu i windsurfingu na wodach Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Kamieńskiego.

Aby poprzeć akcję wystarczy kliknąć —–> TUTAJ <—–

kamienskie.info