Konferencję pod hasłem „Radosne pasje, kreacje i rekreacje Seniorów w Regionie” rozpoczęła śpiewaczka Operetki Szczecińskiej Pani Małgorzata Górna (sopran)  hymnem Gaude Mater Polonia – Raduj,  się Matko – Polsko.

W uroczystości wzięli udział  goście: Magdalena Kochan – Poseł na Sejm RP,  Jarosława Rzepę – Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego reprezentował Marek Karapuda,  Roman  Dorniak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Golczewie, Andrzej Danieluk – Burmistrz Golczewa, Jadwiga Adamowicz – Radna Rady Powiatu,. Goście  w swoich wystąpieniach wyrazili  wyrazy uznania i szacunku za działalność na rzecz podnoszenia sprawności  intelektualnej i psychicznej seniorów oraz  ich aktywizację.  Nie zabrakło życzeń, gratulacji i podziękowań za współpracę od  przedstawicieli  UTW z  Regionu,  m.in. z Gryfina, Barlinka, Bornego Sulinowa, Kamienia Pomorskiego, Pyrzyc, Nowogardu, Międzyzdrojów i Gryfic.  Listy gratulacyjne przesłali  Starosta Kamieński – Józef Malec, Prezes UTW w Policach – Halina Olejarnik, Prezes UTW w Goleniowie- Zofia Michalewicz, Prezes UTW w Kołobrzegu – Irena Frankiewicz. Wśród gości-  dr Małgorzata Moś z Uniwersytetu Szczecińskiego, która wygłosiła wykład pt. „Pedagogika serc- oblicza miłości w pedagogice”, natomiast   dr n. med. Ireneusz Mazurski – wygłosił wykład pt. „Wpływ muzyki na zdrowie”. Swoją obecnością zaszczycili – mgr Agnieszka Rybacka – lektor języka niemieckiego i rosyjskiego, mgr Ryszard Zagórski – instruktor Zespołu śpiewaczego „Maliny”, Jan Michał Szewczyk – artysta plastyk prowadzący kurs rysunku i malarstwa.

W części artystycznej wystąpili artyści z Opery i Operetki: Małgorzata Górna – sopran, Mirosław Kasperski – tenor i skrzypce, Romuald Szmyt – tenor i Andrzej Prus–Wakulski – fortepian.  Koncert pt.” Muzyka wokalna w ariach i duetach – Jana Straussa, Franciszka Lehara, Emmericha  Kalmana oraz innych kompozytorów, to  arie wyśpiewane dla nas.   „Księżniczka czardasza”,  „Wesoła wdówka” , „Brunetki, blondynki” , „Ninon” , „O sole Mio”,  „Mamma”i wiele innych,  pozostanie na długo w naszej pamięci i sercach.

To był rok,  który zakończył się  wieloma  sukcesami. Jednym z nich jest  szeroka  oferta skierowana do słuchaczy i mieszkańców Gminy Golczewo,   pozwalająca   uczestniczyć w różnorodnych formach w tym: – lektoratach  z  języka niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego, w zajęciach muzycznych w zespole śpiewaczym „Maliny”,  zajęciach usprawniających, kursie  rysunku i malarstwa, malowania na jedwabiu, porcelanie i szkle, kursie z poradnictwa konsumenta, warsztatach literackich,  wizażu i urody,  psychologicznych, wykładach w Golczewie i Szczecinie, wycieczce do Łowicza Wałeckiego,  wyjazdach do Teatru, Opery i Filharmonii, Senioraliach w Goleniowie, Kołobrzegu, Międzyzdrojach i olimpiadzie sportowej  w Pyrzycach. Kolejny rok działalności to czas,  który stwarzał okazję do poszerzania wiedzy, pobudzał do aktywności, pozwalał rozwijać pasje, pomagał spełniać marzenia. Realizacja powyższych  zadań stała się możliwa  dzięki współfinansowaniu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W bieżącym roku realizowaliśmy autorski projekt  pt.  „Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku”, gdzie zainicjowana została współpraca 13-tu uniwersytetów z Regionu. W ramach Letniej Szkoły Seniora doszło do  spotkania 140 osób z w tym 26 osób wzięło udział w plenerze malarskim. Pierwsze spotkanie Letniej Szkoły to rozpoczęcie  integracji wielu środowisk, wymiana doświadczeń, prezentacja i promocja pasji, talentów i dobrych praktyk. Dzięki plenerowi powstała kolekcja prac malarskich,  która przez rok wędrowała i odwiedziła  kolejno siedziby uczestników – Golczewo, Goleniów, Nowogard, Pyrzyce, Gryfino, Kamień Pomorski, Gryfice, Białogard, Borne Sulinowo, Wałcz – a obecnie wystawiona jest do 15 sierpnia br. w Urzędzie Marszałkowskim,  następnie wróci do Dziwnówka, aby autorzy prac mogli odebrać i zawieźć do własnych galerii. Pomysł na spotkania seniorów w Dziwnówku, przerósł nasze oczekiwania, bowiem w tym roku już zdeklarowało przedpłatami 220 osób z 15 UTW, a 36 przyjęło zaproszenie na plener malarski. Podobnie, będzie zorganizowana wystawa wędrująca, wydany kalendarz  i pocztówki z pracami poplenerowymi. Inicjatywa,  która wyszła z UTW w Golczewie jest szeroko akceptowana przez UTW w Regionie i oto chodzi,  aby mieć przyjaciół chętnych do podejmowania wspólnych działań. Ważnym wydarzeniem jest nawiązanie współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, który włączając nas do projektu:  „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”,  współfinansowanego  ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pozwolił na  skorzystanie  z  wykładów, warsztatów i spotkań z naukowcami z różnych dziedzin.  A w Klubie Melomana w Golczewie pod kierunkiem Pani Profesor Iwony Wiśniewskiej – Salamon, odbyły się interesujące wykłady oraz warsztaty muzyczne przygotowujące Zespół śpiewaczy oraz  3- osobowy chórek do nagrania płyty z Kolędami,  efekty pracy   zostaną zaprezentowane  – 06.12. br. w Szczecinie podczas podsumowania projektu.

Sukcesem w bieżącym roku było pozyskanie kolejnych środków z Województwa Zachodniopomorskiego. Szósty projekt  w VI roku działalności pokazuje, że potrafimy starać się o dodatkowe środki, co pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Ważnym wydarzeniem i ciekawym doświadczeniem była wizyta w Telewizyjnym Klubie Srebrnego Włosa w TVP 3 Szczecin. Wielokrotna  emisja programu  przyczyniła się do  promocji naszego środowisko w mediach.  Pokazaliśmy co się  dzieje w naszym UTW i  jakie mamy pomysły na życie na emeryturze,  zachęcając  innych do zapisywania się  do Uniwersytetów.

Na podsumowanie dorobku artystycznego zorganizowano  wystawy:  malarstwo sztalugowe na płótnie i kartonie, malowane kamienie i kompozycje  florystyczne – przygotowane przez: Janinę Szelc, Elżbietę Wrzesińską, Marię Kloch, Mariannę Michalak, Helenę Włodarczyk, Bożenę Pietrzak, Ewę Krasińską, Dorotę Łysiak, Marię Sadłochę i Janinę Kołodzińską.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim,  którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu:  Panom Wiesławowi Żelkowi,  Ludwikowi i Bartoszowi  Sadłocha, Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Gryficach, pracownikom GOKiS, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie.  Dziękujemy  za wszelką pomoc i dobre słowo.

Przed nami wakacje – życzę udanego odpoczynku w zdrowiu i pogodzie ducha,  przy wykorzystaniu czasu na  rozrywkach i zabawach  m.in. w dniu  18.06. br. w Operze na Zamku podczas Musicalu „Crazy For You”, 24.06. br na Senioraliach w Goleniowie, a 01.07. br. podczas Wojewódzkich Spotkań Pszczelarzy w Golczewie i  występach  zespołów śpiewaczych i kapel, na spotkaniu w Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku w dniach 27. 08.- 03.09.2017r. a także na Inauguracji VII roku  w dniu 28 października 2017 r w Golczewie. Do zobaczenia!!!

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie