a

Staraniem Piotra Barańskiego, pracownika Wolińskiego Parku Narodowego w Warnowie powstaje „Azyl dla ptaków”. Miejsce schronienia dla piskląt potrzebujących pomocy, ptaków powypadkowych, czy też stworzeń porzuconych funkcjonuje tuż przy domku pana Piotra. Wkrótce zostanie rozbudowane, czym zainteresowani są burmistrzowie Międzyzdrojów, Wolina oraz Kamienia Pomorskiego.

Gminy mają obowiązek zapewnić miejsce, gdzie należy pomóc ptakom, które tego potrzebują. Dotąd najbliższe takie miejsce znajdowało się w Szczecinie, ale bywały przypadki, że poranione ptaki wysyłano nawet do centrum kraju. Azyl Pana Piotra ma już pozytywną opinię Weterynarza Powiatowego. W sierpniu zostanie przygotowany projekt o dofinansowanie tego zadania. Ta powstająca placówka ma także uzyskać akceptację radnych z okolicznych gmin oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Piotr Barański stara się spełnić wymagane formalności i uzyskać wszelkie pozwolenia.

b

Obecnie w tymczasowych wolierach azylu schronienie znalazły już trzy puszczyki zwyczajne. Opuszczone dwumiesięczne pisklaki zostały znalezione w Kamieniu Pomorskim. Od tamtejszego urzędu przejął je właśnie Pan Piotr, który sprawuje nad nimi pieczę już od trzech miesięcy. Ptaki są już wyrośnięte i wypierzone, a więc na tyle dojrzałe, że będą podejmowane obecnie próby doprowadzenia do ich powrotu do środowiska naturalnego.

Wyspiarz Niebieski