img_5243

19 grudnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy prac Leszka Króla oraz Koncert bożonarodzeniowy „ Światło do Betlejem”.

Pan Leszek Król, urodzony w Kamieniu Pomorskim w 1948 roku, absolwent Liceum Pedagogicznego, kształcił się w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego w Gdańsku Oliwie oraz Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych – obecnie Akademia Sztuk Pięknych. Kolejne lata to Studium Podyplomowe Pedagogiki Artystycznej i dwa lata pracy w Zespole Naukowym Psychologii Twórczości przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, następnie dwa lata pracy w Zespole Pedagogiki Artystycznej Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.  Pierwszą pracę podjął jako nauczyciel Szkoły Podstawowej w Niemicy.

img_5224

Po studiach Leszek Król pracował w Kamieńskim Domu Kultury, a następnie w Szkole Podstawowej we Wrzosowie do roku 1985. Rok 1986 to praca na etacie metodyka plastyki w ODN Szczecin. W okresie tym publikował artykuły dotyczące twórczości plastycznej dzieci i młodzieży uczestnicząc w pracach Ogólnopolskiego Zespołu Nauczycieli Nowatorów. W latach 1986 – 1991 zatrudniony był w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie gdzie wykładał główny przedmiot zawodowy i projektowanie graficzne.

img_5351

Od 2002 roku artysta zamieszkuje w Sierosławiu na Wyspie Wolin. Swoje prace prezentuje na wystawach w kraju i za granicą – w Gdańsku, Brukseli, Porvo (Finlandia), Malmo (Szwecja), Szczecinie, Sandomierzu, Dębnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim, Rakoniewicach, Golczewie, w Kamieniu Pomorskim.       

img_5491

Prace artysty, zaprezentowane na wystawie to w większości malarstwo na szkle, a także grafiki i collage.  Tak jak opowiadał na wernisażu Leszek Król, najbliższe jest jemu właśnie malarstwo na szkle, co możemy zaobserwować na wystawie – są tu prace wykonane na zabytkowych ponad 100 –letnich okiennicach, o głębokim nasyceniu kolorystycznym i charakterystycznym dla szkła połysku. Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2017 r.

img_5695

Po wernisażu odbył się świąteczny koncert kolęd w wykonaniu zespołu młodych wokalistów jazzowych oraz studentów wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierunkiem Dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej dr hab. Barbara Halec. Młodzież przedstawiła na koncercie zarówno tradycyjne polskie kolędy, jak i zagraniczne popularne pieśni bożonarodzeniowe w nowoczesnych opracowaniach przy akompaniamencie Patryka Matwiejczuka i Rafała Kowalczyka. Zdolni, młodzi, zafascynowani, energiczni – artyści od pierwszych dźwięków zdobyli serca słuchaczy, wprowadzając publiczność w radosną i podniosłą atmosferę świąt.

MDK Międzyzdroje