fot Organizator (1)

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie wspiera inicjatywy służące wykorzystaniu aktywności i potencjału osób starszych. W ramach zajęć  słuchacze uczestniczyli w spotkaniu z dr n. med. Ireneuszem Mazurskim, który wygłosił wykład pt. „Czy możemy zapobiec naszemu starzeniu się? Gerontologia estetyczna.” Pan Doktor przedstawił pojęcie gerontologii jako nauki o problematyce starzenia się i starości w tym biogerontologię, gerontologię społeczną i  geriatrię. Zwrócił również uwagę na wydłużające się,  przeciętne trwanie życia, które do 2025 r. ma osiągnąć dla mężczyzn 77 lat, u  kobiet 83 lata. Ważnym czynnikiem na długość  i jakość naszego życia wpływają zasady zdrowego odżywiania się, walka z otyłością, unikanie papierosów i alkoholu, aktywność fizyczna, leczenie nadciśnienia, wczesne wykrywanie nowotworów. W trakcie wykładu zostały przytoczone fragmenty Pisma Świętego, Mitologii, Juliusza Słowackiego, Stanisława Lema. Pan Doktor Ireneusz Mazurski spotkanie zakończył cytatem: ” Więc żyjmy jak można najpiękniej, czy wielkie czy szare są dni, bo życie to skarb w naszych rękach i przez nas ma świat lepszym być”. Następny wykład pt. „Na co naprawdę umarł Mozart? czyli rzecz o… nerkach” odbędzie się 26.04.2014r. o godz.12.00 w GOKiS w Golczewie.  Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa  prac malarskich Pani Winety Rudolf – Błoch. W imieniu autorów serdecznie zapraszamy.

fot Organizator (6)

W ramach kontynuacji zajęć plastycznych słuchacze  UTW w Golczewie uczestniczą w  realizacji projektu pt. Pomysłowy Senior”. W  zakresie rysunku i malarstwa pt. „Energia twórcza” zadanie  potraktowane jest  jako  PROCES w kreowaniu własnej osobowości, jako najważniejszy element powstającego dzieła. Realizując  tematy  słuchacze indywidualnie zinterpretują zagadnienia  poprzez  sposób wypowiedzi, zapis emocji, myśli i wrażeń.  Zajęcia praktyczne pozwolą rozwinąć zdolności manualne, zrealizować zagadnienia dydaktyczne takie jak: relacje przestrzenne z dominantą, abstrakcja jako materia przestrzeni i duchowości, wyrażenie przestrzeni na płaszczyźnie obrazu oraz inne, które wykładowca mgr sztuki  Jan Michał Szewczyk stawia przed słuchaczami zajęć rysunku i malarstwa.

Golczewscy seniorzy od kwietnia do października 2014r. będą mogli czynnie uczestniczyć w systematycznych i różnorodnych formach aktywnego spędzania czasu wolnego. Budując więzi międzypokoleniowe będziemy inicjować wspólne działania senior – junior, promując umiejętności, zdolności i doświadczenie życiowe osób starszych. Odbędą się dwie konferencje naukowe w czerwcu i październiku z udziałem szczecińskich naukowców oraz seniorów  z innych UTW. W ciągu 7-miesięcy zorganizujemy 12 różnorodnych form zajęć w tym warsztaty, kursy, zajęcia, spotkania. Program został wzbogacony o nowe techniki takie jak: wikliniarstwo, ceramika, rękodzieło artystyczne (bibułkarstwo), będziemy kontynuować naukę języków obcych (j. niemiecki, j. angielski), zajęcia usprawniające Pilates/Zumba, marsz z kijkami, muzyczne zespołu śpiewaczego „Maliny”, warsztaty psychologiczne, kurs rysunku i malarstwa. W ramach turystyki i rekreacji,  30 – osobowa grupa słuchaczy w dniach  4-7 czerwca 2014r. wyjedzie na wycieczkę do Poznania i okolic (Swarzędz, Kurnik, Nowy Tomyśl), w Teatrze Wielkim uczestniczymy w  niepowtarzalnym Musicalu „Skrzypek na dachu”. Relację z wycieczki przedstawimy po przyjeździe.

fot Organizator (9)

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie to organizacja, która  pomaga spełniać marzenia, żyć twórczo z pasją, oraz zdobywać wiedzę. Zarząd UTW w Golczewie uważa, że czas jakim dysponują seniorzy powinien być racjonalnie zagospodarowany. Realizując  cele projektu pt.” Pomysłowy Senior”, wspieramy społeczność lokalną w dostępie do edukacji, stwarzając warunki do rozwoju i kreatywności do  budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości. Zależy nam aby seniorzy z Gminy Golczewo mieli dostęp do bezpłatnej oferty, do wymiany doświadczeń, rozmów, czy wypicia wspólnej herbaty. Mamy nadzieję, iż pozyskane środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na   zajęcia  w UTW   zachęcą osoby niezdecydowane do działań, do wyjścia z domu, do kontaktu z innymi.   Tworząc pozytywną atmosferę nie tylko wśród Seniorów, ale także wśród społeczności lokalnej, przełamujemy stereotypowe pojęcie o osobach starszych. Wszystko po to, aby seniorzy czerpali radość z podejmowanych działań i byli chętni do współpracy.

źródło:
Janina Kołodzińska
Prezes  Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie.