1

Tradycją Publicznego Gimnazjum w Wolinie stało się organizowanie corocznych wieczorów poezji, które są nie lada atrakcją dla jej miłośników. W tym roku twórcy zaskoczyli i zamiast spokojnej i melancholijnej wędrówki w świat poezji, do której przyzwyczaili widzów, przedstawili szybką, arcyzabawną i zaskakującą przejażdżkę przez życie Wisławy Szymborskiej.

2

W „Dworku Wolińskim” – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Wolinie odbył się wieczór poezji połączony z konkursem recytatorskim zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego Publicznego Gimnazjum w Wolinie. W spotkaniu uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się przewodniczący Rady Miejskiej Wolina, Jan Frankowski i członkowie jury oceniającego uczniów biorących udział w konkursie, w którego skład wchodziły: Pani Bogusława Nawrocka, Pani Maria Miłaszewska-Gródecka, Pani Katarzyna Strzelczyk oraz utalentowana pisarka, absolwentka gimnazjum Kornelia Romanowska. Honorowym gościem uroczystości była znana twórczyni poezji, Pani Krystyna Gierszewska-Dubik.

5

Część artystyczna rozpoczęła się od krótkiego zaprezentowania życiorysu Wisławy Szymborskiej przy akompaniamencie słyszanej w tle muzyki Elli Fitzgerald, która obok prezydenta Czech Václava Havla, reżysera Woody’ego Allena czy boksera Andrzeja Gołoty była postacią podziwianą przez poetkę. Dalszą wędrówkę po świecie wypełniały na zmianę ironia i nieprzeciętny komizm, a wszystko to okraszone było fragmentami filmu o poetce. Pikanterii występom dodawał talent aktorski występujących oraz dochodzące z sali raz po raz wyrazy zachwytu. Szczególnie spodobały się moskaliki recytowane przez „manifestujących” i skandujących nazwisko poetki uczniów oraz limeryki wygłaszane wprost z „pędzącego” samochodu. Dodatkowe atrakcje zapewniły wokalne interpretacje wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” w wykonaniu uczennic gimnazjum Natalii Przybylskiej i Izabeli Berezowskiej.

Tuż po znakomitych występach rozpoczęła się rywalizacja pięciorga uczniów Publicznego Gimnazjum w Wolinie, którzy przygotowali fragmenty poezji i prozy. Byli to: Magdalena Frąszczak IIIa, Julia Kleszcz Ic, Olga Rolińska IIb, Marika Zając IIc i Michał Bilski IIIb. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się znakomicie i tym samym nie ułatwili zadania członkiniom jury. Oczekiwanie na werdykt, mimo że uprzyjemnione filiżanką aromatycznej kawy i kawałkiem pysznego ciasta, dłużyło się w nieskończoność. Po niespełna piętnastu minutach obradowania jury ogłosiło wyniki konkursu. Zwyciężczynią została Magdalena Frąszczak, miejsce drugie przypadło Julii Kleszcz, trzeci zaś był Michał Bilski. Wszyscy laureaci będą reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się na początku przyszłego roku. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Miejskiej – Pana Jana Frankowskiego, który również uhonorował zwyciężczynię nagrodą dodatkową oraz wyraził swoje uznanie wobec twórców i wszystkich występujących w inscenizacji. Niespodziewanie wieczór zakończyła nieprzenikniona ciemność spowodowana przerwaniem dostawy prądu. Na szczęście awaria miała miejsce już pod koniec uroczystości i nie zakłóciła jej przebiegu, a wszyscy goście bezpiecznie opuścili dworek.

8

Na kolejne spotkanie z poezją wolińscy gimnazjaliści zaproszą z pewnością jeszcze nie raz – najwcześniej za rok. Organizatorzy wieczoru składają szczególne wyrazy wdzięczności Panu Ryszardowi Banaszkiewiczowi, który dzięki swej uprzejmości na ten szczególny wieczór udostępnił salę zabytkowego dworku i zaprosił do niej młodych aktorów, jak również nieocenionej Pani Danucie Zwierzyńskiej, Panu Danielowi Strzelczykowi, Pani Aldonie Drzewińskiej oraz Panu Mateuszowi Łągiewce, za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tej niezwykłej uroczystości.

źródło:
Gabriela Hengielska