Witacz

Od blisko miesiąca mieszkańcy i turyści poruszający się drogami wojewódzkimi w powiecie kamieńskim zamiast witaczy z wikingiem, które od grudniu 2012 były wizytówką gminy Wolin mogą oglądać zasłonięte czarną folią słupy. Dlaczego? Gmina Wolin toczy spór z Zachodniopomorskim Zarządem Dróg Wojewódzkich o status ustawionych wita czy, a co za tym idzie opłatę jaka naliczana jest dla gminy.

ZZDW ustawione przez nas witacze traktuje jako reklamę i chce nam naliczać opłatę w wysokości 5600zł za każdy witacz, który stoi w pasie drogowym przy drogach wojewódzkichpowiedział w rozmowie z redakcją burmistrz Eugeniusz JasiewiczUregulowaliśmy wszystkie opłaty, które do tej pory nam naliczano jednak to jakiś absurd, te witacze są nie tylko wizytówką gminy, ale i znakiem rozpoznawalnym dla całego województwa. Nie możemy się dłużej na to godzić.

Konflikt jaki wynikł pomiędzy samorządem a ZZDW ma rozstrzygnąć Urząd Marszałkowski. Jak tłumaczą przedstawiciele ZZDW, gmina otrzymała informację, iż za zajęcie pasa drogowego będzie naliczana opłata.

Witacz fot. kamienskie.info

Nie są to kwoty małe, jednak o wszystkim informowaliśmy od samego początku. Do tej pory gmina płaciła stosowną opłatę, samorząd nagle zdecydował, iż nie będzie płacił takich kwot. W tej chwili witacze są zasłonięte, więc tymczasowo nie traktujemy ich jako reklamę i nie naliczamy opłaty.

Gmina Wolin zakupiła 9 nowych dwustronnych witaczy na początku lipca 2012 roku. Wykonała je firma Mentor z Bydgoszczy. Całkowity koszt zadania wyniósł 90 tys. złotych z czego 75% pochodziło z dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.

kamienskie.info