Dwa tygodnie temu  na szczecińskim dworcu głównym odbyła się konferencja w ramach akcji promocyjnej Powiatu Kamieńskiego pod hasłem  „Wycieczka na jutro”.  Pomysł wspólnej promocji sześciu gmin narodził się wiosną. Chodziło o to, aby turyści odwiedzali nie tylko Dziwnów czy Międzyzdroje, ale także gminy Wolin, Golczewo, Świerzno czy Kamień Pomorski. Przyjezdni  mogliby wówczas przespać się nieco dalej od morza, ale w pakiecie, poza rabatem na nocleg, dostaliby też zniżki, np.  w muzeach czy restauracjach. Jednym z zamierzeń organizatorów akcji było połączenie ścieżek rowerowych występujących w naszym powiecie w spójną całość.

Ścieżek rowerowych jest u nas bardzo dużo – stwierdziła wówczas starosta  Beata Kiryluk –  Ale nie są ze sobą połączone, np. urywają się na granicy gminy. Chcemy je połączyć i zaproponować dłuższą, ciekawszą wycieczkę.

Jak się mają te piękne obietnice do rzeczywistości?

– Za co chce połączyć ścieżki rowerowe starosta, skoro w budżecie na 2012r. nie ma zaplanowanej nawet złotówki na budowę ścieżek rowerowych – dociekała na sesji w dniu 22 grudnia 2011 roku radna Alicja Zalewska-Kubiak.

Przypomnijmy, że powiat zamierza wybudować tylko jedną drogę w Kamieniu  i to w części, a przeznacza na to ze środków własnych jedynie  100 tys. zł

W jednym z ostatnich artykułów, informowaliśmy państwa, w jakiej sytuacji znalazła się gmina Kamień Pomorski, która nie jest w stanie zabezpieczyć w budżecie pieniędzy na brakujący odcinek ścieżki rowerowej w ramach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 107, pomiędzy mostem na rzece Świniec a zjazdem do wsi Grabowo. Zabrakło środków  na 300m i ścieżka nie zostanie połączona. Pisaliśmy również o problemach gminy Dziwnów z zapewnieniem finansowania ścieżki na trasie Dziwnów – Dziwnówek na drodze nr 102. W grę wchodzą naprawdę duże kwoty.

Gminę Wolin z gminą Kamień Pomorski łączy kiepska droga powiatowa przez Kukułowo, właściwie wymagająca natychmiastowej modernizacji. Możemy chyba jedynie pomarzyć o tym, że w najbliższym czasie uda się pozyskać na to środki,  a co dopiero na budowę ścieżki. Gmina Świerzno, nie ma nawet metra ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej nad morze chociażby na odcinku Gostyń-Pobierowo. Nie ma tez ścieżki rowerowej przy drodze będącej cały czas w budowie, łączącej Golczewo  z Kamieniem.

Co w takim razie chce łączyć Starosta Kiryluk i za czyje pieniądze, skoro sama nie przeznacza ani złotówki na ten cel?

tekst kamienskie.info