DSC07603

Trwają rozmowy w sprawie przyszłości wraku wydobytego w Międzywodziu. Dziś (12.01) w Kamieniu Pomorskim odbyło się spotkanie Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków z Burmistrzem Kamienia Pomorskiego. Są już także pierwsze wyniki badań radiowęglowych wraku oraz trójwymiarowa inwentaryzacja obiektu. 

Datowanie radiowęglowe jest obarczone jakimś błędem, ale wszystko wskazuje na to, że wrak z Międzywodzia jest z drugiej połowy XIX wieku – stwierdziła Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków.

DSC07615

Zlecono także wykonanie inwentaryzacji trójwymiarowej obiektu. – Mamy zeskanowany cały obiekt oraz to jak on wyglądał. Jest to duży okręt, możliwe że była to łódź bojowa – Ewa Stanecka, Zachodniopomorska Konserwator Zabytków.

Kolejnym elementem będzie ponowne złożenie wraku. Wrak miał pierwotnie szerokość 4 metrów, długość około 15 metrów. – To pierwszy etap, wyrwaliśmy go z morza. Teraz trzeba go ułożyć – stwierdza Grzegorz Kurka. Stępka będzie ułożona na kamiennym podłożu oraz podświetlona. Jego elementy będą połączone specjalnymi kołkami.  Wrak w najbliższym czasie zostanie zabezpieczony różnymi preparatami, które nie pozwolą na jego rozpadanie się na drobne elementy. W połowie roku w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zostanie zorganizowana specjalna wystawa poświęcona wydobytemu wrakowi.