Spotkanie 3 – Uniwersytetów  Trzeciego Wieku z Golczewa, Nowogardu i Gryfic miało miejsce w Łowiczu Wałeckim koło Mirosławca. Pięćdziesięciu    Seniorów spędziło trzy dni w „7 –Ogrodach”,  w zakwaterowanych domkach  o interesujących nazwach np. Dom Młynarza,  Dom Konika, Dom Rzeźbiarza, Dom Pilota, Krawca, Myśliwego, Kucharza, w otoczeniu pięknej przyrody, zmysłowych ogrodów np. „Ogród pachnących marzeń” czy „Szepczących wód”.

Tu mogliśmy nie tylko aktywnie wypoczywać, integrować środowiska, ale w  twórczej atmosferze rozwijać pasje i talenty. Warsztat witrażu prowadzony pod okiem instruktor – Pani Ireny, dostarczył niezwykłych emocji.  Poznaliśmy  etapy tworzenia witrażu od projektu do „anielskiego” wytworu. Aniołek wykonany własnoręcznie będzie cenną pamiątką pobytu.  Dziś wiemy,  że  wyroby wykonane techniką witrażu nie są łatwe, wymagają precyzji,  skupienia i wytrwałości.  Z otoczenia czerpaliśmy  inspiracje do wykonania wzorów na  jedwabne szale, które wykonamy  już na warsztatach w Golczewie,  przenosząc klimat i nastrój miejsca.

Z właścicielem 7- Ogrodów, emerytowanym pilotem  Panem Zdzisławem,   odwiedziliśmy  miejsca historyczne dla tego regionu, m.in. katastrofy   wojskowego samolotu Cassa.  Na pomniku czytamy: „Utraceni, lecz nie zapomniani… pokonani nie w walce, lecz przez los”. Katastrofa z 23 stycznia 2008 r. Obelisk,  głaz z tablicą pamiątkową, fragment statecznika z rozbitego samolotu. Relacja byłego pilota przybliżyła miejsce i czas katastrofy, na koniec  pamiątkowe zdjęcie nas,  tu w tym miejscu. Następnie  odwiedziliśmy    Muzeum Walk o Wał Pomorski.  Ekspozycje przedstawiają  historię 59 – letniej bytności sił powietrznych w Mirosławcu z fotografiami  i planszami przedstawiającymi wydarzenia lotnicze (m.in. wizyty Fidela Castro i Jurija Gagarina w Mirosławcu).

W ekspozycji plenerowej tuż obok dział artyleryjskich,  czołg T-34  i samolot Su-22.  W ten sposób odwiedziliśmy dwa miejsca upamiętniające poległych żołnierzy walczących o przełamanie Wału Pomorskiego i  żołnierzy Sił Powietrznych, którzy zginęli w katastrofie.  Na uwagę zasługuje   diorama o rozmiarach 9,0×3,3 m, wykonana przez malarza Stefana Garwatowskiego.

Kolejnym miejscem zwiedzania był pobyt w Dzikiej Zagrodzie tu zobaczyliśmy z bliska  dziewięć żubrów-  (Mamuśka, Pula, Szantrapa, Mysza i Mrówka), dorosłego byka (Popłocha) oraz trzy cielaki (Poziomka, Poducha i Pogrom), które nakarmiliśmy ich  przysmakami jabłkiem i  marchewką.  W zagrodzie żyją  rysie nizinne lecz z uwagi na wysoką temperaturę ukryły się i nie mogliśmy  zobaczyć zamieszkującej  tu Rózi i Orpana, oraz  kotki Pauli, która pochodzi z Monachijskiego ZOO.

Dzień zakończyliśmy  rozrywkowo,  w stylowej Sali balowej na tańcach i hulankach. Pobyt choć krótki był niezwykle intensywny i na długo pozostanie w naszej pamięci.  Właścicielka Pani Grażyna Kugiel przygotowała  niespodzianki, dla  każdego podarowała olejek lawendowy oraz dla 20 osób (zaangażowanych w prace estetyzacyjne na terenie ogrodów) wręczyła talony na 1 dniowy pobyt. Wygląda, że nowe znajomości osób i miejsca będą stanowiły dobrą bazę na ponowne spotkanie integracyjne.

Wycieczka mogła się odbyć dzięki pozyskanym środkom UTW w Golczewie na zadanie publiczne pt. „Radosne pasje, kreacje i rekreacje Seniorów UTW w Regionie” , współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. VI – letnia  działalności UTW i VI projekt,  dzięki któremu słuchacze, jak i mieszkańcy Gminy Golczewo, a także inne Uniwersytety będą miały możliwość uczestnictwa w 16 – różnorodnych formach,  o których będziemy informować na bieżąco.

Dziś zapraszamy na uroczystą konferencję w dniu 10.06.2017r. godz.12.00 w GOKIS w Golczewie, kończącą VI rok działalności. Zapraszamy na  wykłady, koncert artystów z Opery i Operetki w Szczecinie, wystawę prac Słuchaczy z Golczewskiego Uniwersytetu oraz spotkanie przy kawie.

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie.