SONY DSC

15 sierpnia 2014 roku o godzinie 16:00, z okazji pierwszej rocznicy śmierci Sławomira Mrożka, przy Alei Gwiazd w Międzyzdrojach odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej p.t.” Mrożek – życie warte jest życia”. Autorem wystawy jest Paweł Chara – fotografik oraz osobisty sekretarz Sławomira Mrożka. Jak sam mówi był obecny w życiu Mrożka przez ostatnie dwa lata życia pisarza a wykonane zdjęcia, prezentują nieznane oblicze autora „Tanga” i rzucają nowe światło na kontrowersyjną postać wybitnego polskiego dramaturga. Sławomir Mrożek pieczołowicie chronił swoje życie prywatne. Niechętny wywiadom, zdawkowy w wypowiedziach, wycofany, momentami nieobecny, zyskał wizerunek nostalgika. Poza żoną Susaną Ostrio Mrożek nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata Mistrza.

SONY DSC

Projekt: „Mrożek – życie warte jest życia” realizowany jest przez fundację noszącą imię polskiego dramaturga. Paweł Chara, założyciel i prezes zarządu fundacji, przyznaje, że głównym celem jego spotkania z pisarzem było przygotowanie albumu fotograficznego. Z biegiem czasu Mrożek i jego świat pochłaniał go coraz bardziej. Pojawiały się wciąż nowe pomysły, a pierwotna idea rozrastała się o nowe komponenty. Międzyzdroje to debiut i pierwsze miejsce prezentacji projektu.

SONY DSC

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, autor wystawy Paweł Chara oraz znany aktor Zbigniew Buczkowski, który będąc gościem w Międzyzdrojach nie odmówił sobie „spotkania z Mistrzem Sławomirem”. Imprezę poprowadził Andrzej Mleczko a wspaniale urozmaicił ją grający na klarnecie 15 letni uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej z Warszawy Dawid Dylewski. Zdjęcia można oglądać w Alei Gwiazd do 27 sierpnia b.r. . Kolejnym przystankiem wystawy będzie Warszawa, Kraków, Łódź, Paryż, Rzym i Berlin. Projekt zaplanowano na dwa lata a honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zapraszamy na Aleję Gwiazd, na spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem.

Anetta Czyżak
Kierownik Referatu Promocji i Współpracy z Zagranicą