2

Czas XX Festiwalu Słowian i Wikingów zbiegł się z XX rocznicą podpisania umowy partnerskiej gminy Wolin z gminą Venansault (Francja). Z tej okazji 2 sierpnia 2014 r. w „Dworku Wolińskim” odbyła się uroczystość poświęcona temu wydarzeniu.

a (1)

W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Mrozem, przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie Jan Frankowski, wicemer Venansault Jean-Luc Ballanger, prezes Wolińskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej Edward Baran, delegacja 34 osób z Francji oraz mieszkańcy gminy Wolin. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili również: przedstawiciel Burmistrza Staffanstorp (Szwecja) Michael Sandin wraz z delegacją, burmistrz Kalkar (Niemcy) Gerhard Fonck wraz z delegacją, burmistrz Usedom (Niemcy) Jochen Storrer oraz zespół wokalny Ostromice Kapela.

5

Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy na znak szacunku dla zmarłego Eugène TEXIER, który zapoczątkował polsko-francuską przyjaźń. Bukiet kwiatów w barwach narodowych Polski Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie wręczył Przewodniczącej Komisji Kultury Venansault dziękując za wieloletnią dbałość o przyjaźń obu miast. Nie obyło się bez obopólnych podziękowań i symbolicznych podarunków podkreślających mocne więzy pomiędzy Wolinem i Venansault oraz wielką potrzebę nie tylko dalszej pielęgnacji wymiany i współpracy ale przede wszystkim objęcia nią również młodzieży. Burmistrzowie zaprzyjaźnionych z Wolinem gmin również złożyli gratulacje Jubilatom oraz wręczyli im symboliczne prezenty.

a (2)

W wesołej atmosferze, przy utworach Kapeli Ostromice oraz specjalnie napisanej na tą okazję i zaśpiewanej przez przyjaciół z Venansault piosenki uczczono dwudziestoletni Jubileusz współpracy polsko-francuskiej.

UM w Wolinie