Wyzwolenie Dziwnowa

Warto zaplanować trochę wolnego czasu na najbliższy piątek i sobotę. Przed nami szereg atrakcji przygotowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie i gminę Dziwnów. W piątek na plaży w Dziwnówku odbędą się symboliczne zaślubiny z morzem, natomiast w sobotę inscenizacja historyczna w parku przy ulicy Reymonta. Wszystko to w ramach obchodów 69. rocznicy zdobycia ziemi Dziwnowskiej.

14 marca 2014r – piątek

9.00 – zbiórka uczestników w okolicy fontanny u podnóża Wałów Chrobrego
9.30 – Start Rajdu – wyjazd ze Szczecina na trasę do Dziwnówka
13.00 – złożenie kwiatów i oddanie honorów pod pomnikiem ku czci żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Dziwnówku, spotkanie z władzami Gminy Dziwnów i mieszkańcami, symboliczne zaślubiny z morzem na plaży w Dziwnówku
14.00 – przejazd ulicami Miasta – pokaz pojazdów przed Szkołą w Dziwnowie
16.00 – poczęstunek dla uczestników Rajdu (kuchnia polowa)
17.00 – zakwaterowanie uczestników Rajdu

15 marca warto zabrać dzieci i wnuki do parku przy ulicy Reymonta w Dziwnowie. O godzinie 12, za pomnikiem komandosa będzie tam można zobaczyć sporo broni, dużo huku i 70 rekonstruktorów odtwarzających walki, jakie w marcu 1945 roku odbyły się w gminie Dziwnów. Organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie.

Wyzwolenie Dziwnowa

1945r na plaży w Dziwnówku po wcześniejszych walkach o przełamanie Wału Pomorskiego pod Bobrujskiem i Wierzchowem a następnie pod Kamieniem Pomorskim, Wapnem i Wrzosowem żołnierze 2 Dywizji Piechoty im. J.H. Dąbrowskiego dokonali symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem Pomnik odsłonięty w 1975r. poświęcony żołnierzom polskim 2 Dywizji Piechoty 1. Armii WP walczącym podczas II wojny światowej, którzy stoczyli w 1945r. ciężki bój o Dziwnówek i Wrzosowo.

Pomnik usytuowany przy rozwidleniu dróg do Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego i Pobierowa. Tekst na pomniku w Dziwnówku – „Wyzwolicielom Dziwnówka 5 kołobrzeskiemu pp 2. DP im H. Dąbrowskiego w 30 – lecie LWP”4

)