Temperatura znacząco spadła poniżej 0°C, ale zanim wejdziecie na lód, zastanówcie się jaka jest szansa, że wrócicie na ląd!

Grubość lodu przyrasta w zależności od wielu czynników, przede wszystkim od tego czy jest to woda stojąca czy płynąca. O ile gdzieś blisko brzegu może być bardzo gruby to gdzieś dalej, możemy trafić na cieplejszy prąd lub bagienne dno i mniej wytrzymałą pokrywę lodową.

Wytrzymałość zależy również od zwartości pęcherzyki powietrza. Najwytrzymalszy lód jest przejrzysty. Nigdy nie wchodźcie na lód sami i unikajcie spacerów w zwartej grupie. Idąc nawet we dwie osoby, postarajcie się zachować niewielki odstęp i nie trzymajcie rąk w kieszeni. Jeśli towarzysząca osoba wpadnie do wody, szybko włączcie myślenie i połóżcie się na lodzie! Na początek zacznijcie głośno krzyczeć, informując innych w pobliżu o niebezpieczeństwie i potrzebie pomocy.

Postarajcie się o jakąś gałąź, kij, cokolwiek czego może się złapać ratowana osoba.  Możecie użyć nawet swojej kurtki ! Unikajcie podchodzenia do krawędzi złamanego lodu. Pamiętajcie, że lód może być nadwyrężony przez inne osoby.