Mamzer / Guranowski / Karpiński

– Jeżeli to nie zostanie wyjaśnione, zbiorę grupę radnych i złożę wniosek o likwidację panu tego TBS – zwrócił się do burmistrza Karpińskiego w trakcie dzisiejszej sesji Waldemar Latawiec. Radny jest oburzony sposobem traktowania mieszkańców przez Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W trakcie odbywającej się dziś sesji, radny złożył interpelację, w której pytał, dlaczego 80-letniej mieszkance, otrzymującej emeryturę w wysokości 640zł, płacącej 480zł za leki, pomimo eksmisji w dalszym ciągu TBS nalicza czynsz w wysokości 710zł. Odpowiedź na pytanie radnego udzieliła obecna na sesji Renata Bielaszewska – Mamzer.

Czynszu po eksmisji nie ma, po eksmisji mamy sytuację, iż były najemca został w drodze wyroku sądowego pozbawiony prawa do lokalu. W takim wypadku skutecznego wypowiedzenia umowy najmu, spółka nalicza odszkodowanie za bezumowne zajmowanie lokalu. Było to stosowane przez zlikwidowany ZGM i każdego zarządcę w tym kraju i ma swoje oparcie w przepisach prawa.tłumaczyła prezes KTBSChcę zwrócić uwagę, że żadnego naszego postępowania prowadzonego przez gminę ale także TBS, sąd nigdy nie podważył. Jest ono zgodne z prawem. TBS nie nalicza czynszu osobom po eksmisji.

Waldemar Latawiec

Zaistniałą sytuacją, która spotkała jedną z mieszkanek oraz odpowiedzią prezes KTBS był oburzony radny Waldemar Latawiec.

Tworzyliśmy TBS, ja na dzień dzisiejszy chciałbym wiedzieć ile jest wyroków eksmisyjnych w naszym mieście na terenie naszej gminy. Nie było zgody Rady abyśmy ludzi w taki sposób traktowali. Za ZGM czegoś takiego nie było, było to załatwiane w inny sposób, spłacane było to na raty. Teraz za 800zł długu, 80-letni emeryci lądują w sądach, więc ja osobiście na następnej sesji, jeżeli to nie zostanie wyjaśnione, zbiorę grupę radnych i złożę wniosek o likwidację Panu tego TBS. To jest twór, który nam szkodzi, tylko tyle mogę powiedziećzwrócił się do burmistrza Karpińskiego radny Latawiec.

Za czasów ZGM i TBS zarządcy wykonywali prawo, teraz również mamy do czynienia z sytuacjami gdzie są trudne warunki finansowe najemców. Tak samo było gdy zasobami administrował ZGM, były wyroki sądowe, były sprawy eksmisyjne były ugody. Myślę, że tutaj padły dosyć mocne słowa, natomiast ja myślę, że sytuacja jest dość standardowa jeżeli chodzi o naszą gminę. Sam nie miałem do czynienia z taką sytuacją, gdzie nie można było zareagować, poradzić. To robimystarał się łagodzić spór Bronisław Karpiński.

kamienskie.info

————————————————–

Temat kary naliczanej za bezumowne zajmowanie lokalu powrócił jeszcze pod koniec sesji w trakcie wolnych wniosków. O wykaz wszystkich, którym zostały w ten sposób naliczone opłaty zawnioskowała radna Bożena Muńdziakiewicz. Do tematu powrócił także radny Waldemar Latawiec.

Na jakiej zasadzie TBS pobiera po wydaniu wyroku przez sąd tak horrendalne pieniądze na pełnomocników i inne rzeczy. Chcecie Państwo ja dotrę do tych ludzi? Co się w końcu w tym TBS-ie dzieje, że 85-letniej kobiecie z 1700zł urosły należności na 7800zł w ciągu czterech miesięcy? Przecież to jest cyrk! Ja nie wiem co się dzieje, już jest parę osób na wsi, w mieście z tego co wiem, jest 5 czy 6 osób tak urządzonych. Jest to hańbą dla gminy, dlatego będę wnioskował za likwidacją takiego TBSu bo to jest chore! Może trzeba zmienić prezesa, nie wiem, my nie możemy tak robićgrzmiał radny Waldemar Latawiec.

Po wypowiedzeniu umowy ludziom nie jest naliczany czynsz tylko opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Pytaliście Państwo ile jest tych osób. Takich osób, bezumownie korzystających z lokali nie powinno być wcale. Jeżeli jest Państwo prawa i zapadł wyrok, że mają opuścić ten lokal, to dlaczego tam są? – dopytywał mecenas Przemysław Kaczorowski – Został wydany jeden wyrok eksmisyjny, pozostali ludzie nie są wyrzucani na bruk, natomiast nie może być tak, że nie ma różnicy między czynszem a odszkodowaniem. Jeżeli nie płacę czynszu, utracę prawo do lokalu i płacę tyle samo co płaciłem to po co mi umowa? Po co mam płacić czynsz na czas, skoro płacę tyle samo. Dlatego to odszkodowanie jest wyższe, żeby był element represjitłumaczył Przemysław Kaczorowski.

Za 26 metrów tak horrendalne stawki. Co się bardziej opłaci w przypadku tej pani, kiedy pisze wniosek o skierowanie do domu starców? Czy w ciągu roku wziąć i umorzyć 6 tys. zł, żeby mogła dalej mieszkać, czy płacić 2800zł miesięcznie i utrzymywać ją z garnuszka gminy? O to mi chodzi! Skoro kobieta płaciła 130zł czynszu i wydawała 480zł na leki, odłączyli jej prąd, płacą za to sąsiedzi, wyłączamy jej wodę. Niech Pan mi nie mówi, że tak działa prawo! Prawo ja rozumiem, tylko nie rozumiem dlaczego nie macie serca? Gdzie tu ktoś zgubił serce?! Może według Państwa faktycznie, lepiej za kilkadziesiąt tysięcy utrzymywać kobietę w domu starców. No to jesteśmy gminą bogaczy! A takich osób jest full, gdzie Pani prezes ich wykańcza!stwierdził Waldemar Latawiec.