Ósma edycja Europejskiej Nocy Muzeów za nami. Powiat kamieński w świetle archeologii, historia wydobycia XIX – wiecznego wraku czy skarb z epoki brązu to tylko kilka zabytków, które można było podziwiać z kamieńskim Muzeum. Z kolei w Wolinie można było poznać miasto od strony sztuki, zobaczyć grot włóczni należący do Juliusza Cezara oraz pokaz wolińskiej artylerii. Na wycieczki po placówkach, zabrali naszych Czytelników dyrektorzy Grzegorz Kurka oraz Ryszard Banaszkiewicz. 

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim, można zobaczyć pokazywane obecnie w MHZK wystawy „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii”, „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku”, ekspozycję o poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, wystawę o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontarem kamieńskich organów z 1888 r. czy wystawę „Kołobrzeskie impresje” z malarstwem i fotografią twórców z miasta nad Parsętą. W siedzibie MHZK zobaczymy również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a także pozyskane w ubiegłym roku obiekty, o których informowały media ogólnopolskie jak obraz kościoła w Trzęsaczu XIX-wiecznego kamieńskiego malarza Constantina von Wietersheima czy wypożyczony nam unikatowy samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX w. szczecińskiej fabryce Stoewer.

Oprócz stałych ekspozycji, przedstawiających bardzo bogate dzieje wolińskiej historii, w Muzeum można zobaczyć wystawę „Wolin w malarstwie oczami artystów przedwojennych”. Jest też wystawa poświęcona okresowi szwedzkiemu w Wolinie oraz wojny 30-to letniej i jej katastrofalnych skutków dla ludności rejonu PomorzaW muzeum możemy zobaczyć grot włóczni należący do Juliusza Cezara oraz blisko 300 zabytków wykopanych w trakcie budowy Mariny w Wolinie.

« z 2 »